Casablanca

Casablanca mě velmi překvapila, mile i nemile. Je to moderní město, ale zároveň špinavé a rušné město. Sice má pátou největší mešitu na světě s nejvyšším minaretem na světě, ale zároveň jsem v Casablance viděl ty nejubožejší chudáky obývající starou Medinu. Většina Casablanky je ovšem nezajímavé, rušné a zanedbané velkoměsto se špatnými službami.

Plánujte-li si cestu po Maroku, možná zkuste Casablanku úplně vynechat. Nepřijdete o moc. Když ale pojedete kolem (je to přeci jen významná křižovatka a má poblíž letiště), doporučuji v Casablance toto:

  • Nová Medina. Královská čtvrť nově postavená (tuším že ve 20. století) ve starém stylu. Trochu umělé, ale velmi hezké. Bílé budovy, kamenné portály, nepravidelné půdorysy, zelené střechy. Relativně daleko na jih od staré Mediny (doporučuji taxíkem).
  • Nejvyšší mešita světa Hassan II (mešita Hassana druhého).
  • Kousek moderního centra se starými secesními budovami, které bývaly pro Casablanku typické.
  • Možná stará Medina, ale to jenom v případě, že si ji chcete dát do kontrastu s Novou Medinou.
  • Běžné uličky na v širším centru a na předměstí mají jistý kolorit. Docela ujdou ty mimo mediny, ale se starou zástavbou.

Já jsem v Casablance pobýval dva týdny a byl jsem fakt zklamán. Bydleli jsme kousek od Nové Mediny a kousek od nádraží, ale měli jsme problém snad se vším normálním. Kavárna na rohu uměla udělat jenom amoletu (v Maroku snad jediné běžně dostupné jídlo v hospodě) a jediná opravdová restaurace v dosahu byla asi dva kilometry daleko.

Casablanka je prostě tvořena domy a silnicemi. Všechno je daleko, auta jezdí rychle, trochu se uklízí, ale zase ne moc. Obchodů mi přišlo, že je tu málo, na restaurace už jsem si stěžovat. Ale možná jsem jenom bydlel v blbé čtvrti, nevím.

Casablanka byla kdysi výstavné město, hlavně počátkem 20 století prožívala stavební boom v secesním stylu. Pár domů z té doby se dosud zachovalo na hlavních třídách, ale jsou už zanedbané, některé se bourají a přestavují. V době mého pobytu se hlavní třídou stavěla nová tramvajová trať, tak to tam snad trochu ožije.

Naši známí Maročané nás občas brali za město do moderních nákupních středisek ve stylu třeba našeho Paladia. Je to tam úplně jak v nákupních centrech v Evropě, akorát je vidět, že si tam nemůže dovolit jít každý.

casablanca-0355-silnice.jpg
Většina veřejných prostranství je zaplněna silnicemi a auty.

casablanca-0363-hospoda-tajin.jpg
Výlet do jakési starší čtvrti dál od centra byl jeden ze zajímavějších zážitků. Dali jsme si kuřecí tažín, ale čekali jsme na něj asi hodinu a půl.

Okolí Nové Mediny, čtvrť Habbous

Nová čtvrť Habbous či Habous či La Nouvelle Médina byla postavena Francouzy v období protektorátu. Není vůbec snadné ji v Casablance najít, já jsem si poznamenal souřadnice 33.5778, -7.6054, které patří jedné zajímavé uličce mezi knihkupectvím a mešitou. Na okraji téhle zajímavé čtvrti stojí jeden z královských paláců. Vyznačuje se zelenými střechami.

casablanca-0384-park.jpg
Zahrady u Nové Mediny

casablanca-0388-nova-medina.jpgcasablanca-0389-nova-medina.jpgcasablanca-0394-nova-medina.jpg
Malebné uličky v Nové Medině

casablanca-0398-nova-medina.jpg
Lavička v malého parku

casablanca-0401-nova-medina.jpg
Věž Mohamedovy mešity, podle které jsem se zde orientoval.

casablanca-0405-nova-medina.jpg
Roh královského paláce.

casablanca-0431.jpg
Výhled z našeho okna na běžnou nudnou ulici v rozvolněné zástavbě poblíž nádraží. Na té ulici prostě nic zajímavého nebylo.

Stará medina

Nejstarší domy, přelidněná, špinavá. Vůbec se nedá srovnat se slavnými marockými medinami třeba ve Fesu nebo Marákeši. V posledních letech (psáno 2018) se údajně Stará Medina přestavuje a vylepšuje.

casablanca-0461-medina.jpg
Jedna z publikovatelných fotek Staré Mediny. Ostatní byly horší.

casablanca-0467.jpg
Trhy s použitým oblečením běžně volně na ulici, v Maroku normální, v Casablance ještě běžnější.

Mešita Hassana II

Severní okraj centra u moře, čtvrť Sour Jdid. GPS 33.6078, -7.6326. Stavěna od 80. let 20. století, nyní již dostavěna.

casablanca-0481-nejvetsi-mesita-hasan-ii.jpg
Fakt velkej barák, ale na fotce to není moc vidět. Má nejvyšší minaret světa, což je podle mě dosaženo tím, že to není minaret, ale normální čtyřhraná věž, která se jenom jako minaret používá.

casablanca-0490-nejvetsi-mesita-hasan-ii.jpg
Dovnitř mešity nesmí ti, kdo nejsou Muslimové. Nechtělo se mi kvůli návštěvě mešity prohlašovat, že není Boha kromě Boha a Mohamed je jeho prorok, takže jsem stihnul cvaknout jenom pár blbých fotek, než si mě hlídač všimnul a vyhodil mě (je kolem toho příhoda, můžu ji na požádání odvyprávět).

casablanca-0491-more.jpg
Mešita Hasana druhého stojí na břehu moře, které je v jistém smyslu zajímavější než ta trochu megalomanská stavba mešity.

casablanca-0499-nejvetsi-mesita-hasan-ii.jpg
Okolí nejvyšší mešity světa je monumentálně upraveno.

Předměstí a moderní město

casablanca-1058-kramky.jpg
Masné krámy a opékárna masa na předměstí.

casablanca-1088-koreni.jpg
Koření a oříšky na trhu.

casablanca-1458-tramvaj.jpg
Stavba tramvajové trati (2012), takže už asi hotovo.

casablanca-1467-domy.jpg
Secesní (či jinak stylové) domy v moderní staré části města.

casablanca-1473.jpg
Běžná podoba historických budov v moderním centru města.

casablanca-1484-kostel.jpg
Casablankská katedrála Sacré-Coeur, někdejší římskokatolický kostel. Dnes se v ní neslouží, ale měla by být přístupná. Já ji stihnul jenom zvenku. Kolem se rozkládá hezký park Lyautey.

Další zápisky o Casablance mám v cestovacího blogu z roku 2012, kdy jsem tam byl prvně.