Marocké peníze

Měna v Maroku: Marocký dirham, zkratka Dh nebo MAD. V době mé první návštěvy v únoru 2012 platilo 1 Dh = 2,25 Kč, v červenci 2013 1 Dh = 2,30 Kč, na jaře 2017 1 Dh = 2,52 Kč. Jak vidíte, kurs je relativně stabilní. Aktuální kurs dirhamu najdete hledáním zkratky MAD.

Dirhamy lze běžně vybírat v bankomatech. Bankomaty jsou minimálně na letištích a nádražích, ale i v moderních centrech, asi jako u nás. Za výběr z bankomatu platíte poplatek své bance podle platných tarifů. Většinou je to přibližně 100 Kč za jeden výběr. Něco si také naúčtuje banka za mírně nevýhodný směnný kurs podle svého kurzového lístku. Takhle jsem například zrušil kartu mBank, která má sice poplatek jenom 35 Kč za výběr, ale přepočítává peníze ve velmi nevýhodném kurzu.

Také si dejte pozor na výběr v režimu Dynamic Currency Conversion, což je režim ukazující ekvivalent v českých korunách. To sice ukazuje, ale potom to přepočítává nikoli banka, ale provozovatel bankomatu a ten si vezme víc než 3 % částky. Vždycky vybírejte v lokální měně.

Pokud fakt řešíte minimalizaci kurzovních a výběrových poplatků, pořiďte si britskou kartu Revolut.

Viděl jsem v Maroku i směnárny, ale nevyužíval jsem je. Doporučuji vzít si s sebou běžné platební karty a nějakou rezervu pár set euro, dolarů nebo britských liber.

penize-0526-dirham-lic.jpg
Líce papírových dirhamů

penize-0529-dirham-rub.jpg
Ruby bankovek dirhamů

penize-marakes-1140-drobne.jpg
Drobné dirhamy