Ubytování v Maroku

Hrubé rozdělení možností ubytování:

  • Hotýlky ve starých centrech turistických měst (tj. v medinách). Laciné, špinavé.
  • Hotely v nových čtvrtích. Tak zvané klasifikované. Drahé, vysoká úroveň.
  • Riády v medinách. Krásné, stylové, drahé (ale občas se vyplatí).
  • Hostely, klasické jako evropské, je jich málo.
  • Přímořské resorty, zejména v okolí měst Essaouira, Agadir, Saidia
  • Ostatní, nejčastěji různé penziony.

Vrchol turistické sezóny, kdy už se blbě smlouvá, je v srpnu. Není ale silný, v Maroku je v turistických městech (Fes, Marákeš) sezóna skoro pořád. Smlouvání je vhodné v soukromých penizonech a v hotýlcích v medinách. Ceny se zde řídí jenom poptávkou turistů, kteří jsou ochotni většinou zaplatit od 50 do 200 Dh na noc. Takže cca od 100 do 450 Kč na noc. To činí z Maroka, pokud jde o ubytování, levnější zemi.

Někdy bývá hledání nejlevější alternativy i mírně riskantní. Zažil jsem ve Fesu únorovou noc v pensionu Talaa v nevytopené místnosti, která nešla zavřít. Na chodbě turecký záchod a sprcha s vodou pouze vlažnou. Kdybych s sebou náhodou neměl péřový spacák, tak proklepu noc stejně jako kamarádi, kteří vyrazili na lehko. Pokud penzion nemá teplou sprchu, není blbý nápad zkusit zajít večer do hammámu, obzvláště to doporučuji ve Fesu.

Blbě se smlouvá v centrech neturistických měst, jako jsou Riad, Casablanka nebo Tanger. Tam jsou hotely se slušným standardem, které ale mají své ceníky a zaměstnance, kterým je srdečně ukradené, že turista odejde jinam (aspoň budou mít méně práce). Takže nesmlouvají. Ceny se pohybují od 200 Dh do 500 Dh za dvoulůžkáč a noc, často účtované v dolarech nebo v eurech. Podezřívám tyhle hotely z toho, že jsou státní. Tyto městské hotely mívají slušné zázemí, často wifi, ale téměř nikdy bazén nebo jakékoli atrakce.

Riády jsou nový marocký trend. Slovo "riád" znamená zahrada. Jde o ubytování ve městech, ve starých rekonstruovaných nebo dobře udržovaných domech, které mají uprostřed dvora zahradu. Buďto se pronajímá celý dům, nebo jakési apartmány, nebo jenom pokoje. Opravdové původní riády se pronajímaly celé. Ale od té doby, co riády začaly být vyhledávanou formou ubytování mezi movitými klienty, se leckterý hotel vydává podle názvu za "riád", aby přilákal lidi. Tím klesla úroveň riádů z původně pětihvězdičkového luxusu do jakéhosi trojhvězdičkového průměru, ovšem za pětihvězdičkovou cenu. Před zaplacením ubytování v "riádu" doporučuji důkladnou prohlídku místa a porovnání s místní hotelovou konkurencí. Ve vlaku do Fesu nás například odchytnul nějaký chlapík a tvrdil, že kamarád provozuje riád za cenu 400 Dh na osobu a noc. Což by bylo na průměr riádů velmi laciné. Nakonec jsme tam nešli, ale podle ceny odhaduji, že by šlo o podprůměrný riád.

Hostelů v Maroku ještě moc není. Já jsem bydlel jenom v Equity hostelu v Marákeši. Je to moc hezké místo, ale cenou srovnatelné se západoevropskými hostely (takže drahé). Wifi, bazén, hotelová kočka, snídaně na střeše všechno standardní a pěkné. Docela hodně hostelů se dá najít na webu, nejnižší ceny ve společných ložnicích (až 12 lidí) jsou kolem 60 Dh, průměrné kolem 110 Dh.

O přímořských resortech nevím nic. Vím jenom, že do nich vozí klienty na pobytové zájezdy české cestovky.

Obecně se o marockém ubytování dá říct, že je relativně levné. Není to taková láce, jako se dá uhádat třeba v Egyptě, zato zde ve většině případů nenarazíte na něco šokujícího nebo nehygienického (což zrovna v tom Egyptě při využití velmi levného ubytování není výjimkou).

Ceny ubytování

Horší hostel ve Fesu, společná ložnice 50 Dh na osobu

Penzion ve Fesu, dvoulůžkáč 100 Dh na osobu

Luxusní hostel v centru Marákeše myslím 150 Dh na osobu a noc, společná ložnice (Equity Hostel)

Dvoulůžkáč v centru Casablanky 300 Dh na noc

 

ubytovani-0434-linka-airbnb.jpgubytovani-casablanca-0353.jpgubytovani-fes-0570-pension-talaa.jpgubytovani-fes-0573-zachod.jpgubytovani-fes-0622.jpgubytovani-fes-0632.jpgubytovani-fes-0640.jpgubytovani-marakes-1222.jpgubytovani-marakes-1224-equity-hostel.jpgubytovani-marakes-1245-equity-hostel.jpgubytovani-marakes-1251-equity-hostel.jpg