Čas v Maroku

Časové pásmo jako my

V Maroku dlouho byli ve stejném časovém pásmu jako je například Velká Británie, ale od roku 2019 se posunuli do našeho časového pásma. Zároveň trvale přecházejí na čas, který odpovídal jejich starému letnímu času a už časy nebudou střídat. Tím se v podstatě posunuli do našeho zimního časového pásma, tedy do pásma UTC+1 (my máme UTC+1 v zimě a UTC+2 v létě). V létě, kdy my ještě máme letní čas, by mělo být v Maroku o hodinu méně než u nás, v zimě stejně jako u nás.

Komplikace v minulosti působily časté přechody mezi zimním a letním časem.

Stálý čas - nestřídají na letní

V Maroku je v zimě stejný čas jako u nás a v létě o hodinu méně (dokud střídáme čas).

pár příkladů v létě (když je u nás letní čas)
Když je už u nás v létě: v Maroku mají teprve:
11 hodin 10 hodin
16 hodin 15 hodin
6 ráno 5 ráno
půl jedné v noci půl dvanácté v noci předchozího dne

Časový posun mezi Prahou a Marokem je tedy v létě mínus jedna hodina, v zimě nula (psáno 2018).

Maročané to vnímají tak, že si zavedli stálý letní čas, ale fakticky se pouze přesunuli do našeho časového pásma.

V Maroku se zimní a letní čas měnil čtyřikrát ročně

Standardní přechod na letní čas se obvykle odehrával někdy v dubnu. Na zimní čas se Maroko vracelo obvykle v říjnu, tedy podobně jako u nás. Problém nastal, když do letního času vycházel měsíc Ramadán, během kterého se čas vracel na zimní, obvykle na pět týdnů. Takže měnili čas sem a tam čtyřikrát ročně. To už je dost štvalo, a tak v říjnu 2018 vláda rozhodla, že se Maroko posunuje do jiného časového pásma a ruší se střídání časů. Maročanům to připadá, jako že je stále letní čas. Na podzim 2018 to ale občas způsobuje zmatky, protože rozhodnutí o ukončení bylo udělané narychlo a nestihlo se promítnout do všech elektronických systémů, která ještě počítala s návratem na zimní čas. Například mobilní operátoři přepnuli na chybný zimní.

marakes-1130-nadrazi.jpg
Nádraží v Marákeši s hodinami v průčelí.

Časy na letenkách

V létě se kvůli rozdílu v letním/zimním čase může jevit, že některé lety jsou o hodinu delší a jiné o hodinu kratší, než by měly být. Je to tím, že se čas vždy uvádí v místním čase. Další informace o leteckých spojeních do Maroka.